حالت هواپیما (Airpalne mode)

به نام خدا

حالت هواپیما، حالت آفلاین، حالت پرواز یا حالت مستقل و (Airpalne mode)  تنظیمات موجود در بسیاری از گوشی های هوشمند رایانه های قابل حمل و سایر دستگاههای الکترونیکی است که وقتی فعال می شوند انتقال سیگنال رادیویی توسط دستگاه را متوقف می کند، در نتیجه امکاناتی مانند بلوتوث، تماس تلفنی، پیامک و GPS ،  Wi-Fi از کار می افتند.

در بسیاری از خطوط هوایی استفاده از تجهیزاتی که فرستنده و گیرنده سیگنال و فرکانس رادیویی هستند هنگام پرواز، ممنوع  می باشد، دراین زمان باید از گزینه "حالت هواپیما" استفاده نمود تا تداخلی در کارکرد سیستمهای هواپیما ایجاد نشود.

همانطور که در بالا اشاره شد زمانی که "حالت هواپیما" فعال می شود گزینه های تماس، پیامک و سایر فناوری های انتقال سیگنال مانند Wi-Fi  و بلوتوث را غیرفعال می کند ولی در این حالت می توان Wi-Fi  و بلوتوث را به طور جداگانه فعال نمود. در بعضی از خطوط هوایی کشورهای پیشرفته، دریافت سیگنال های رادیویی مانند گیرنده های رادیویی و خدمات ناوبری یا همان Gps  بلامانع است، حتی این خطوط هوایی پا را فراتر گذاشته و امکان دریافت تماس صوتی، متنی و اینترنت پرسرعت را برای مسافران خود فراهم آورده اند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که از حالت هواپیما (Airpalne mode) فقط می توان در هواپیما استفاده نمود در حالی که حالت هواپیما فقط مختص سفرهای هوایی نیست.

در حالی که دستگاه شما در "حالت هواپیما" است به شما اجازه استفاده از پست الکترونیکی یا سایر برنامه های خود که برای نوشتن متن یا پیامهای پست الکترونیکی است را می دهد و پس از ذخیره کردن میتوانید زمانی که "حالت هواپیما" غیرفعال شد به ارسال آنها بپردازید.

اگر چه امکان برقراری تماس معمولی یا ارسال متن در "حالت هواپیما" امکان پذیر نیست اما دستگاه هایی مانند بعضی از گوشی های نوکیا به کاربر امکان برقراری تماس های اضطراری را در حالت هواپیما می دهند در حالی که دیگر شرکت ها این امکان را برای کاربران خود فراهم ننموده اند.

به عنوان یک اثر جانبی "حالت هواپیما" با خاموش کردن فرستنده و گیرنده های دستگاه باعث کاهش مصرف برق و افزایش راندمان باتری می شود.